www.gruene-mitte.comHamburg-Mitte

Endlich kommt ein muslimisches Waschhaus für den Friedhof Finkenriek!

Seit 15 Jahren setzen wir GRÜNEN uns für ein muslimisches Waschhaus für den Friedhof Finkenriek ein! Nun ist es endlich soweit: Ende 2017 ist Baubeginn und 2018 sollen die ersten Bestattungen möglich sein.

 

Grund dafür: das muslimische Gräberfeld des Friedhofs Finkenriek wird wegen der A26 verlagert. Dies bedeutet, es wird ein neues Friedhofsfeld erschlossen, das bisher Bauhof des Bezirks war. Von der Verlagerung sind 39 bereits bestehende Einzelgräber betroffen, die umgebettet werden. Insgesamt werden für den Friedhof drei Gräberfelder erschlossen. Das erste hat Platz für 119 Gräber, mit den beiden Erweiterungen zusammen steigt die Anzahl auf bis zu 414 muslimische Gräber.

Im Zuge der Verlagerung hat die DEGES bereits eine muslimische Architektin angefragt, die einen ersten Entwurf eingereicht hat, der sich an einer bestehenden Halle in Amsterdam anlehnt. Momentan besteht wegen der Verlagerung ein Belegungsstopp auf dem bestehenden Gräberfeld.

 

Bayram Inan, Sprecher des Regionalausschusses Wilhelmsburg/Veddel freut sich: "Über 15 Jahre engagiere ich mich jetzt dafür, dass die hier lebenden Muslime ihre Toten ordentlich bestatten können. Dreimal wurde ein entsprechender Antrag durch das Bezirksamt abgelehnt. Jetzt passiert endlich etwas, und dann auch relativ schnell."

 

"Dass ausgerechnet der Bau der A26 ein muslimisches Waschhaus möglich macht, ist fast ein bisschen zynisch. Wir sind immer noch der Meinung, dass die Planung der A26 für Wilhelmsburg vorwiegend negative Auswirkungen hat. Aber immerhin bringt eine so große Planung dann schnelle Abhilfe in alten, lokalen politischen Auseinandersetzungen“, ergänzt Sonja Lattwesen, Bezirksabgeordnete der GRÜNEN.

 

***Artikel in türkischer Version***

 

15 YILLIK MÜCADELE 

 

En sonunda Wilhelmsburg müslüman mezarlığına Gasilhane yapılıyor.

 

Bayram İnan 15 yıl bunun için mücadele verdi. 09.05.2017 tarihinde bölge komisyonunda bu konuda açıklama yapıldı. Wilhelmsburg'ta bulunan müslüman mezarlığı oradan geçen A26 otoyol için istimlak oluyor. Bu mezarlıkta uzun bir mücadele sonunda alınmıştı. Şu an orada 39 mezarlık vardır. 

 

İstimlak olan mezarlığın yerine oraya yakın yeni bir mezarlık yeri verildi, bu yeni yer üç parselden oluşuyor, üç parselde toplam 414 mezar yeri vardır. Nakil işlemleri otoyolu yapan şirket üstleniyor bu konuda gerekli bilgiler cami imamlarından ve cami yönetimlerinden alınmıştır. Buna ilaveten şirket yeni mezarlıkta bir Gasilhane yapımınıda üstlendi, çünkü müslümanlar yapılan toplantılarda bu isteklerini dile getirdiler, şirkete bunu üstlenmek zorunda kaldı. 

 

Daha önce Bayram İnan bu konuda bir kaç kere önerge verdi her seferinde Hamburg Mitte Belediyesi çeşitli bahanelerle karşı çıktı ve yapmadılar, şimdide istimlak dolayısıyla bunu şirket üstlendi. 

 

Burayı yapan şirket planlar için bir müslüman mimarı görevlendirdi, çünkü herşeyin kurallara göre olması gerekir. Çizilen örnekler komisyonda gösterildi, örnek Belçika'da bir Gasilhane alındı. Bu yıllın sonuna kadar planlar bitirilip yapılacak ve 2018 yılında açılacak. Wilhelmsburg mezarlığı şu an istimlak dolayısıyla kullanılmıyor. 

 

Bayram İnan" tam 15 yıl mücadele verdim buradaki müslümanların cenazeleri İslami şartlara göre defin edilsin diye, bu süre içinde üç kere önerge verdim, her seferinde kabul edilmedi, çok pahalıdır diye sudan sebeplerle karşı çıktılar, aslında istemedikleri için karşı çıkıyorlardı, fakat biz pes etmedik işi bırakmadık koşmaya devam ettik ve başardık. 

 

Sonja Lattwesen" A26 otoyolunun yapılması Gasilhanenin yapılmasına sebeb oldu, müslüman vatandaşlarımız için positiv bir durum ve bizlerde sevindik. Fakat biz yeşiller partisi olarak wilhelmsbur'tan otoyolun geçmesini doğru bulmuyoruz buna hep karşıydık.

 

Genede böyle büyük bir proje yıllardır yapamadıklarımıza sebeb oldu, bundan dolayı hem hüzünlü hem mutluyuz